Książki

Wiedza w pigułce

A jednak posłuszeństwo

Stanisław Sławiński
W tradycyjnym podejściu do wychowania na pierwszym miejscu stawiany był autorytet władzy dorosłych, często oparty na strachu przed karą. Takie podejście określa się dziś wychowaniem autorytarnym i w miarę postępu wiedzy zauważono, że pociąga ono za sobą wiele negatywnych skutków.
W opozycji do modelu autorytarnego pojawiło się wychowanie wolne od zakazów, nakazów i kar. Naczelną zasadą nowego wychowania miał być partnerski dialog z dzieckiem. Okazało się jednak, że wychowanie zakładające radykalne ograniczenie władzy wychowawczej w praktyce nie zdaje egzaminu. Oba modele zawierają analogiczny błąd, polegający na zbyt jednostronnym postrzeganiu wychowania. W modelu autorytarnym brakuje właściwego miejsca dla dialogu, a w modelach przeciwnych mu przeoczono rolę władzy wychowawczej.
 
Paradoks obecnej sytuacji polega na tym, że z jednej strony dostrzega się poważne słabości współczesnego wychowania, a z drugiej wciąż panuje niezachwiana wiara w słuszność jego założeń. Z tego powodu wielu rodziców i wychowawców, widząc nieskuteczność wychowania partnerskiego, albo całkowicie kapituluje, albo sięga po metody autorytarne. W jednym i w drugim przypadku przeżywają oni z tego powodu frustracje.
Znaleźliśmy się więc w sytuacji patowej, którą można przezwyciężyć tylko przez zmianę dominującego obecnie myślenia o wychowaniu. Ta książka ma nam pomóc wyzwolić się ze współczesnej poprawności poglądów na temat wychowania. Czytelnik znajdzie tu zupełnie inny opis tego, na czym polega wychowanie.

Możesz wychowywać

Stanisław Sławiński

Książka Możesz wychowywać to zielone światło dla rodziców i nauczycieli, którzy niejednokrotnie czują się bezradni w swoich wychowawczych działaniach (wahają się pomiędzy partnerskim a tradycyjnym modelem wychowania albo – co gorsza – już sobie odpuścili i unikają kontaktów z dzieckiem, by nie przeżywać frustracji). Autor (pedagog, ale przede wszystkim ojciec i dziadek) mówi o istocie i celu wychowania, o partnerstwie i władzy rodzicielskiej, o roli kar i nagród, a także o momencie, w którym powinny kończyć się kompetencje decyzyjne rodziców – wyjaśnia, wspiera i zachęca do podjęcia wychowawczej misji, która może być dobra i owocna, a co najważniejsze, jest dla każdego w zasięgu jego możliwości.

W realnym życiu istotą naszych działań wychowawczych jest budzenie i ukierunkowywanie rozwoju dziecka poprzez decydowanie (co ma robić, co może, czego mu nie wolno) oraz bycie z nim w dialogu  słuchanie go oraz objaśnianie – co, jak i dlaczego?). Dzięki władzy wychowawczej dziecko ma wyznaczane granice i jest mobilizowane do działania (pozbieraj klocki, odrabiaj lekcje, zaopiekuj się siostrą), a poprzez dialog z dorosłym pogłębia swoje rozumienie świata, w którym żyje.

SPIS TREŚCI: Przedmowa; W jakim świecie wychowujemy nasze dzieci?; O wychowaniu; O dialogu; O władzy; O posłuszeństwie; O motywowaniu i dyscyplinowaniu; O samodzielności; O samowychowaniu; O grupach rówieśniczych; O wychowaniu i płci dziecka; O wychowaniu w szkole; O polskim wychowaniu

bitwa o rodzine

Ostateczna bitwa o rodzinę

Ks. Piotr Glas i Jacek Pulikowski

KSIĄDZ PIOTR GLAS, rekolekcjonista i były egzorcysta, oraz DR JACEK PULIKOWSKI, ceniony doradca rodzinny, mąż i ojciec, z odwagą i determinacją przypominają nam, jaka jest prawdziwa wartość rodziny i z jakimi niebezpieczeństwami oraz atakami musi się dziś ona mierzyć.
W czasach, gdy świat proponuje nam relacje RODZINOPODOBNE, małżeństwa przeżywają kryzys spowodowany brakiem otwartości na życie oraz wiarę, podważa się tożsamość mężczyzny i kobiety, potrzebujemy mocnego i klarownego głosu opowiadającego się za Prawdą.
Opierając się na własnym bogatym doświadczeniu pracy z ludźmi, ks. Piotr Glas wraz z Jackiem Pulikowskim wskazują, że rozpad małżeństw jest dziś ściśle związany z odejściem od Boga.
Siostra Łucja z Fatimy powiedziała: „Ostateczna bitwa pomiędzy Bogiem a królestwem szatana zostanie stoczona w kwestiach małżeństwa i rodziny”.
Czas na plan ratunkowy, bo PRZYSZŁOŚĆ LUDZKOŚCI ZALEŻY OD RODZINY.

Warto naprawiać małżeństwo

Jacek Pulikowski

Oddajemy do rąk Czytelnika książkę „Warto naprawiać małżeństwo”. Jest ona rozszerzeniem książki wydanej przed 10 laty pod tytułem „Warto naprawić małżeństwo”. Z rozmysłem zamieniłem „naprawić” na „naprawiać”. „Naprawić sugeruje jednorazowy czyn, by usunąć usterkę, gdy coś się zepsuło. „Naprawiać” w moim rozumieniu jest wezwaniem do nieustannej, dozgonnej troski o wzrost komunii osób małżonków.

Zapraszam każdego małżonka czytającego ten tekst do testu na samym sobie. Uwaga! Może boleć. Masz zapewne sposób na naprawę czy jeszcze lepsze funkcjonowanie Waszego małżeństwa. Czy sposób ten nie polega przypadkiem na tym, że to współmałżonek musiałby się zmienić w tym, tamtym i owym?… Taka postawa zdradza niestety egoizm. Prawidłowo powinieneś chcieć naprawiać swoje małżeństwo przez zmianę siebie, wsłuchawszy się w to, co współmałżonek pragnąłby, aby w Tobie się zmieniło, co mu przeszkadza lub wręcz co Ci zarzuca. Ostrzegam, że każda próba naprawy małżeństwa przez „wymuszenie” na współmałżonku zmiany funkcjonowania jest z góry skazana na przegraną.

Warto pokochać teściową

Jacek Pulikowski
Relacje teściowa – zięć i teściowa – synowa bywają różne. Ale zawsze jest szansa na to, aby te relacje nieco poprawić a może wręcz naprawić.
 
Czy więc naprawdę warto pokochać teściową? Oczywiście! Dzięki książce Jacka Pulikowskiego dowiesz się na co zwracać uwagę, gdzie czyhają niebezpieczeństwa i jak ich unikać we wzajemnych relacjach.
 
Życie z teściową pod jednym dachem może okazać się nie tak straszne, jak wygląda na pozór. Jeśli słysząc kawały o teściowych w Twoim sercu budził się niepokój, to dzięki tej książce będą Cię już tylko bawiły.
 
Skąd się biorą dziesiątki dowcipów o teściowych?
 
Długie lata w pracy, w poradni dla małżeństw, setki rozmów z bardzo cierpiącymi, „pokiereszowanymi” małżonkami, z zaniepokojonymi narzeczonymi, a także z teściami utwierdzają mnie w przekonaniu, że „problem teściów” nie jest wyssany z palca i w gruncie rzeczy wcale nie śmieszny. A może warto coś zmienić?

Jeśli właśnie zawarłeś związek małżeński, pozwoli Ci ona zobaczyć, jakie problemy mogą powstawać na linii teściowa/teść – zięć/synowa oraz pomoże w budowaniu właściwej relacji z rodzicami drugiej połówki.
Jeśli przygotowujesz się do zawarcia związku małżeńskiego, pozwoli Ci ona na budowanie zdrowej relacji z teściami, zdecydowanie wcześniej niż dopiero od dnia, gdy staną się nimi nominalnie.
Jeśli sam(a) jesteś już teściem bądź teściową, również dla Ciebie może się to okazać świetny poradnik, z którego dowiesz się, co robić by nie szkodzić małżeństwu syna lub córki oraz jak można pozytywnie wpływać na ich związki.
Jeśli w bliższej czy dalszej perspektywie masz ślub swoich dzieci, możesz się dowiedzieć jak pomóc swojemu dziecku, nie tylko w trakcie jego małżeńskiej drogi, ale i jak je do niej właściwie przygotować?
O tym, że warto pokochać teściową Jacek Pulikowski już nas przekonywał (w I wydaniu). Okazuje się jednak, że poprzednia książka nie wyczerpywała zagadnienia. Oprócz treści przydatnych młodym małżonkom, którzy zaczynają budowanie relacji z rodzicami-teściami, nowa wersja zawiera także wiele wskazówek dla samych teściów. Jakość więzi zależy od obu stron, potrzeba ich kształtowania też jest obustronna, bo jak mówi sam autor: 
 
Dziś doświadczenia z własnego życia i tego z poradnictwa mam dużo więcej i (co najważniejsze) doszło nowe – bycie teściem i… życie z teściową, którą stała się moja żona. Cała trójka naszych dzieci pozakładała już własne rodziny, posypały się wnuki… Zdecydowałem poszerzyć o nowe przemyślenia i usystematyzować problem, a tym samym wzbogacić starą wersję książki.
 
Wszyscy ludzie chcą być szczęśliwi! A co wspólnego ze szczęściem ma teściowa? Otóż okazuje się, że jest ona bardzo ważnym elementem szczęścia wszystkich żyjących w małżeństwie […]. Dobra relacja z teściową bezpośrednio przyczynia się do wzrostu szczęścia w życiu, natomiast zła relacja działa zawsze niszcząco, i to znacznie bardziej, niż się większości wydaje.
 

Sychar. Wygrać trudne małżeństwo.

 

Jacek Pulikowski

Zdaję sobie sprawę, że sięgnie po tę książkę wiele osób, których życie nie wygląda różowo. Także to życie sakramentalne, małżeńskie. Żyjąc w katolickim małżeństwie, niejednokrotnie mamy możliwość przekonać się aż nadto wyraźnie, że sakrament wcale nie gwarantuje życia bezproblemowego i lekkiego. Nie, on jest gwarancją czegoś o wiele, wiele cenniejszego: że we wszystkim, cokolwiek nas spotyka, jest obecny żywy Bóg, Jezus Chrystus. Bóg zawsze daje nam jakąś trudność, a my nie zawsze rozumiemy, dlaczego. Mimo to powinniśmy wierzyć, że trudności mają sens, one są darem i łaską, jak wszystko, cokolwiek otrzymujemy – bo poprzez trudności mamy wzrastać do świętości.


Zauważmy, na czym polega zasadnicza różnica między rozwodem a separacją: rozwód otwiera drogę, przynajmniej cywilnoprawną, do zawarcia następnego małżeństwa – czyli do legalnego względem prawa cudzołóstwa do końca życia. Jeżeli ja, mąż, jestem odpowiedzialny za zbawienie żony, to nie powinienem jej ułatwiać cudzołóstwa, wręcz przeciwnie, powinienem robić wszystko, żeby jej to utrudnić, bo na moim sumieniu leży jej zbawienie. I odwrotnie. Zgoda na rozwód spowoduje, że druga strona może wejść w cudzołożny związek w majestacie prawa cywilnego, legalnie, a przecież cudzołoży i być może do końca życia będzie cudzołożyć. A gdzie moja troska o jej zbawienie? Więc nigdy nie doradzałem nikomu rozwodu i mam zamiar tak wytrwać do końca życia.

Warto czekać

Jacek Pulikowski
Żyjemy w czasach ewidentnego konsumpcjonizmu; chcemy wszystkiego bardzo dużo, bardzo szybko. I, niestety, sporo rzeczy jest chwilowych, psują się tuż po upłynięciu terminu gwarancji i lądują na wysypisku. Nie inaczej jest ze związkami: często chcemy mieć wszystko na już. Po krótkiej wizycie w banku można mieć samochód prosto z salonu, egzotyczne wakacje, to niby dlaczego nie można mieć „chwilowej miłości życia”? Człowiek nie takie rzeczy robił; zabawa jest dla ludzi, seks jest dla ludzi, wszystko jest dla ludzi.
 
Jasne, można, tylko… po co? Jacek Pulikowski pokazuje, że nie tędy droga. Autor wylicza i dokładnie opisuje powody, dla których nie warto mieszkać razem przed ślubem, przytacza poparte doświadczeniem przykłady niewłaściwości współżycia przedmałżeńskiego oraz podpowiada, jak wytrwać w czystości.
 
Pozycja przydatna wszystkim, którym leży na sercu dobro i świętość młodych ludzi oraz – w co wierzymy – samym parom i narzeczonym.
 

Warto uprawić seks

Jacek Pulikowski
Treścią książki jest tytułowy seks małżeński, nad którym warto się pochylić, gdyż jest ważnym elementem budowania małżeńskiej miłości. Płciowość – zwłaszcza związane z nią współżycie małżeńskie – wymaga pielęgnacji, ale przedtem domaga się akceptacji w całej swojej naturze.
 
Poznanie siebie – istoty obdarzonej płcią, poznanie sensu ludzkiej płciowości, poznanie praw rządzących płciowością, ale też lęków z nią związanych oraz mechanizmów zniekształcających jej obraz, funkcjonujących w postaci utrwalonych mitów, i wreszcie poznanie sposobów kształtowania, czyli uprawy tego zaniedbanego terenu, jakim jest dziedzina płciowości, niewątpliwie przysłuży się prawdziwemu dobru osoby i małżeństwa oraz przyczyni się do budowania ich szczęścia.
 
Pielęgnacja sfery płciowości, jak przekonuje autor, to zadanie na całe życie:
Prawdziwe szczęście osiągają ludzie wolni, a więc ci, którzy posiadają siebie, panują nad sobą, dysponują sobą, swym ciałem i odpowiednio wykorzystują płciowość. [….] Płciowość jest terenem sacrum. […] Nie ma drugiej takiej dziedziny, w której małżeństwo tak bezpośrednio z Bogiem współpracuje. […]
 
Ci, dla których życie dziecka jest ważniejsze od doznań seksualnych, nierzadko w bardzo krótkim czasie otrzymują nagrodę w postaci rosnącej głębi więzi, komunii osób. W efekcie przeżywane przyjemności są niejako wzmocnione, pogłębione rosnącą głębią więzi psychicznej i duchowej.
 
Więź psychiczna i duchowa nie ma granic i może wzrastać (i powinna) do końca życia. W tym tkwi tajemnica, że tylko w trwałym związku (małżeństwie) więź i radość seksualna mogą wzrastać aż do śmierci.
 
Czy mozna dzisiaj dobrze wychować dzieci?

Czy można dzisiaj dobrze wychować dzieci?

Jacek Pulikowski

Chcesz wiedzieć jak wychować dziecko na dobrego człowieka? Nikt za rodziców nie wychowa dzieci, ale mając sprawdzone i konkretne metody, łatwiej poradzić sobie z wyzwaniami wychowawczymi. A ta książka daje prosty plan na kształtowanie dziecka według wartości.

Nieważne, czy dziecko właśnie się urodziło, czy ma już kilka lub kilkanaście lat. Nieistotne, czy przeszło już bunt dwulatka, czy za chwilę czeka go okres dojrzewania. Jeśli rodzice wdrożą ten plan w życie, łatwiej im będzie rozmawiać na trudne tematy, reagować na złe zachowanie, czy kształtować dobre postawy.

Wystarczy trzymać się konsekwentnie tych prostych zasad, a dziecko…

  • zamiast marnować codziennie godziny po szkole na komórce – będzie potrafiło zmobilizować się bez ciągłej kontroli do odrobienia lekcji,
  • mimo wielu pokus do złego i łatwego życia bez wysiłku – będzie umiało wybrać dobro, kosztem nawet swojej wygody,
  • nawet kiedy zbierze reprymendę za przekroczenie ustalonej granicy, dalej będzie się czuło kochane i akceptowane,
  • zamiast bezproduktywnie tracić czas na głupotach, będzie miało motywację, aby oddać się ulubionym zajęciom rozwijającym jego talent.
wato byc ojcem

Warto być ojcem. Najważniejsza kariera mężczyzny. 

Jacek Pulikowski

To najlepsza moja książka. Napisana na przełomie wieków w Roku Ojca przygotowującego Kościół i ludzkość w wejście w nowe Tysiąclecie. Logiczny wywód, mocno osadzony w realiach Pisma Świętego ukazujący powołanie mężczyzny do ojcostwa. Miałem wiele sygnałów, że po przeczytaniu tej książki mężczyźni rewidowali swoją wizję życia skłaniając się ku karierze tatusia. Co ciekawe kilkakrotnie klerycy i nawet księża stwierdzali, że lektura utwierdziła ich w powołaniu.

Ogromną moją radością było, że gdy redakcja po kilkunastu latach poprosiła o korektę książki do kolejnego wydania, nie musiałem w tekście zmieniać niczego, niczego odwoływać. Owszem dopisałem trochę nowych spostrzeżeń i doświadczeń. Tak więc moje osobiste doświadczenie ojcostwa i pracy z ojcami potwierdziło prawdziwość treści zawartych w książce.

Książka adresowana dla mężczyzn od 18 do 118 lat co ciekawe chętnie czytana przez kobiety.

O pojednaniu

Jacek Pulikowski

Książka w bardzo praktyczny sposób zachęca do pojednania w małżeństwie i rodzinie. Dramatyczny kryzys współczesnej rodziny, spowodowany jest między innymi brakiem umiejętności pojednania. Z pewnością wiele małżeństw i rodzin może być uratowanych, jeśli skorzystają z tych praktycznych wskazówek specjalisty najwyższej klasy.

Rodzina. Najważniejsza firma na świecie.

Jacek Pulikowski

Od jej rozkwitu zależy Twoje szczęście. Kluczem do jej przetrwania – fundamentem do budowania szczęśliwej rodziny jest… trwała, oparta na miłości relacja z żoną. Niewielu mężczyzn zdaje sobie z tego sprawę.

Świat tymczasem podpowiada coś zupełnie innego. Wielu mężów, bazując na wzorze „mężczyzny sukcesu”, skupia się na zarabianiu pieniędzy i gonitwie za dobrami tego świata, tracąc z oczu to, co najważniejsze.

„Dzieci bardziej od miłości mamy i bardziej od miłości taty potrzebują miłości między mamą i tatą. Najważniejsze więc, co ojciec może zrobić dla swoich dzieci, to kochać ich matkę”.

Nie wahaj się sięgnąć po tę książkę, jeśli:

  • chcesz być naprawdę szczęśliwy i tworzyć tętniący życiem dom,
  • pragniesz budować swój związek na tym, co wynika z rzetelnych badań i co potwierdzają przykłady i doświadczenie szczęśliwych par małżeńskich,
  • chcesz stać się bohaterem swoich dzieci,
  • nie boisz się prawdy i walki o to, aby Twoja rodzina i ukochana kobieta dzięki Tobie „oszalała ze szczęścia”.
KONKRETNIE, SZCZERZE, PO MĘSKU – O SZCZĘŚCIU W RODZINIE

Kto tu rządzi?

Jacek Pulikowski

Czy to prawda, że trud jest wpisany w każde małżeństwo? Czy w relacjach damsko-męskich sprawdza się powiedzenie, że najlepszą obroną jest atak? Jak do siebie mówić, żeby się nie ranić?

Sprawdź, co w tej kwestii radzi niekwestionowany autorytet w dziedzinie relacji małżeńskich i komunikacji, szczęśliwy mąż, ojciec i dziadek, czyli Jacek Pulikowski. Dzięki swoim licznym konferencjom pomógł już wielu parom odkryć nową jakość ich związku.
Teraz chce pomóc również Tobie!

W tej książce podpowie Ci:

  • Jaki jest najlepszy fundament dla każdego małżeństwa?
  • Czy można oczekiwać, że współmałżonek się dla nas zmieni?
  • Jaki jest najlepszy sposób, żeby dać dzieciom poczucie bezpieczeństwa?
  • Co wspólnego ze szczęśliwym małżeństwem ma gramatyka?
  • Jak unikać wyniszczających kłótni?
  • Co pozwala osiągnąć pełne szczęście w wymiarze seksualnym?
  • Dlaczego antykoncepcja nie jest rozwiązaniem?

Nie znajdziesz tu podręcznikowych regułek, lecz mnóstwo przydatnych rad, które zrodziły się w czasie wielu lat pracy z małżeństwami.
Czujesz, że Twój związek potrzebuje przewodnika? Postaw na książkę, która zrewolucjonizuje Twoje relacje!

Dlaczego czystość?

Jacek Pulikowski

Chciałbym, żebyście po przeczytaniu tej książki podjęli decyzję – będziemy szukać prawdy: prawdy o sferze seksualności, prawdy o właściwych relacjach, prawdy dotyczącej tego, co rzeczywiście przyda się w budowaniu dobrego małżeństwa, co się nam opłaci. Byście nie opierali się tylko na pogłoskach, które krążą gdzieś „na mieście”.